پرولین عسل - هفت گل - عسل طبیعی - عسل خوانسار - عسل شاهین شهر - عسل اصفهان - پرولین عسل شاخص مهم در تعیین کیفیت

پرولین عسل شاخص مهم در تعیین کیفیت

پرولین عسل چیست؟

در عسل ۲۶ آمینو اسید شناسایی شده است. مهم ترین آمینو اسید موجود در عسل، پرولین است که ۵۰ تا ۸۵ درصد کل آمینو اسید های عسل را تشکیل می دهد. پرولین عسل، منشا شهد، گرده و ترشحات بزاقی زنبور عسل است. پرولین یکی از ۶ شاخص مهم استاندارد عسل ایران است.

پرولین عسل چه طور اندازه گیری می شود؟

براساس استاندارد ۱۱۱۴۵ و به روش اسپکتروفتومتری در حضور معرف نین هیدرین در طول موج ۵۰۰ تا ۵۲۰ نانو متر میزان آمینو اسید پرولین اندازه گیری می شود و براساس استاندارد ملی ایران حداقل میزان قابل قبول این آمینو اسید ۱۸۰ میلی گرم در کیلو گرم عسل می باشد.

میزان پرولین عسل ها چقدر است؟

میزان این آمینو اسید در عسل های طبیعی، رسیده و تیره رنگ بیشتر از سایر عسل هاست و مقدار آن برای عسل های کاملا تغذیه ای در حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰، برای عسل های نیمه تغذیه ۱۵۰ تا۲۵۰، عسل های روشن ۲۰۰ تا ۳۵۰ و برای عسل های تیره رنگ تا ۲۰۰۰ و حتی بیشتر است.

ارتباط بین فرآوری زنبور عسل و پرولین؟

سهمی از آمینو اسید پرولین منشا زنبور عسل دارد و هر چه مدت زمان فرآوری عسل توسط زنبور عسل بیشتر باشد، میزان این آمینو اسید افزایش می یابد. در عسل های نارس که عسل زودتر از موعد برداشت می شود میزان این آمینو اسید پایین تر است و کیفیت عسل نیز کاهش می یابد.

کدام عسل ها بیشترین پرولین را دارند؟

عسل های طبیعی کاملا رسیده با رنگ کهربایی تا کهربایی تیره همچون عسل ترنگبین و بلوط، عسل های شوید، گشنیز، رازیانه، آویشن، موشکورک، کنار، گارچی و…. مقادیر بالاتری از این آمینو اسید در مقایسه با عسل های مرکبات خارشتر، یونچه، اقاقیا و شبدر دارند.

همچنین روش های شهودی در تست عسل را بخوانید

پرولین عسل - هفت گل - عسل طبیعی - عسل خوانسار - عسل شاهین شهر - عسل اصفهان - پرولین عسل شاخص مهم در تعیین کیفیت

میزان پرولین عسل چقدر باشه خوب است؟

میزان مطلوب و ایده آل پرولین برای عسل های مختلف متفاوت است. اگر چه استاندارد، حداقل میزان پرولین را ۱۸۰ در نظر گرفته اما این عدد به معنای کیفیت عسل نیست. به طور مثال پرولین ۳۰۰ در عسل مرکبات بسیار خوب است اما این میزان پرولین در عسل کنار نشان از کیفیت پایین می باشد.

آیا پرولین یک شاخص خوب برای کیفیت عسل است؟

ارتباط مستقیم و معناداری بین میزان آمینو اسید پرولین و کیفیت عسل برقرار است به طوری که در عسل های کاملا طبیعی رسیده و با کیفیت مقادیر بالاتری از این آمینو اسید در مقایسه با عسل های نیمه تغذیه و کم کیفیت وجود دارد، البته در نهایت پرولین در کنار سایر آیتم ها اهمیت دارد.

در چه شرایطی میزان پرولین عسل پایین است؟

در عسل های تغذیه با شربت شکر، عسل طبیعی با رنگ خیلی روشن همچون مرکبات و شبدر در عسل های کهنه چندساله، در عسل های نارس با رطوبت بالا میزان پرولین پایین است. تحلیل و تفصیر میزان پرولین برای هر عسل، نیازمند دانش عسل شناسی عسل های ایران است.

بدانیم گذر زمان و انبارداری طولانی عسل و همچنین نوع تصفیه و فیلتر عسل در میزان (کاهش) پرولین تاثیرگذار است و همچنین بدانیم آزمایش پرولین صرفا در استاندارد عسل ایران ارایه شده  و در سایر استانداردهای بین المللی لحاظ نشده.

بررسی نقش فرآیند تصفیه بر برخی ویژگی های کیفی عسل :

ﻋﺴﻞ ﺑﻪ ﻃﻮر وﻳژه ﻳﻚ ﻣﺤﻠﻮل ﻗﻨﺪ اﻳﻨﻮرت آﺑﺪار ﺗﻐﻠﻴﻆ ﺷﺪه و حاوی یک مخلوط خیلی پیچیده از دیگر کربوهیدرات ها ،چندین آنزیم، اسیدهای  آمینه، اسیدهای آلی، مواد معدنی، ترکیبات آروما، پیگمان ها، موم ها، دانه های گرده و … می باشد. به این منظور یک تحقیق در مورد اثر دما طی فرآیند تصفیه و احتمال وجود تغییراتی در کیفیت عسل به خصوص  پرولین که یک آمینو اسید آزاد با میزان 50 تا 85 درصد از کل اسید های آمینه عسل است، صورت گرفت.

در این تحقیق اثر تخریبی فرآیند تصفیه با دمای 55 سانتی گراد به مدت یک ساعت بر روی پرولین عسل بررسی شد، که این میزان با دستگاه اسپکتروفوتومتر در طول موج 510 نانومتر اندازه گیری شد. با توجه به نتایج حاصله ،فرآیند تصفیه در دمای 55 درجه به مدت یک ساعت موجب کاهش پرولین در نمونه های عسل می شود و فرآیندهایی با دمای بیشتر و طولانی تر، کاهش پرولین عسل را به همراه خواهد داشت.

هم چنین فرآیند تصفیه در دمای مذکور هم باعث کاهش میزان اسیدیته آزاد شد ولی ویژگی های کیفی دیگر از جمله ph، رطوبت، میزان گلوکز و فروکتوز در این فرآیند دچار کاهش نشدند و دما بر روی آن ها اثر تخریبی نداشته است.

جمع بندی و نتیجه گیری

همان طور که نتایج نشان می دهد با وجودی که دمای 55 درجه سانتی گراد دمای بسیار زیادی نمی باشد ولی موجب کاهش پرولین در عسل شده است. پس با توجه به ارزش غذایی زیاد عسل، حفظ ترکیبات مغذی آن بسیار مهم می باشد که مجموعه ما با تدبیر مکانیسم ها و کنترل دما در تصفیه عسل، عسل هایی با بهترین کیفیت به بازار عرضه می نماید.

در این مقاله از عسل هفت گل ما سعی کردیم نشان دهیم، پرولین عسل شاخص خوبی برای تعیین کیفیت در آزمایشگاه ها است و دقت بالایی در مقایسه آزمون ساکارز دارد. میزان مطلوب پرولین در عسل های طبیعی تک گیاه مختلف، رنج متفاوتی دارد و نتیجه گیری در مورد کیفیت عسل مطابق با میزان پرولین، مستلزم دانش عسل شناسی است.

نظرات شما عزیزان

10 نظر در “پرولین عسل شاخص مهم در تعیین کیفیت

 1. مینا توکلی گفت:

  مقاله خوبی بود

  1. مدیر سایت هفت گل گفت:

   سپاس از شما خانم توکلی عزیز

 2. مرتضی جهانی گفت:

  عالی بود

  1. مدیر سایت هفت گل گفت:

   ممنونم مرتضی جان

 3. تیمور بهاری گفت:

  چه مقاله کامل و خوبی

  1. مدیر سایت هفت گل گفت:

   سپاس از شما بابت ثبت دیدگاهتون

 4. هنگامه گفت:

  تازه فهمیدم پرولین عسل چیه. ممنونم بابت مقاله تون

  1. مدیر سایت هفت گل گفت:

   سپاس از شما خانم هنگامه لطف دارید ممنون بابت ثبت دیدگاه پر انرژیتون

 5. ستاره بابایی گفت:

  پرولین عسل چه جالب نمیدونستم چیه

  1. مدیر سایت هفت گل گفت:

   دقیقا خانم بابایی عزیز، پرولین عسل مهم ترین آمینو اسید موجود در عسل و یکی از ۶ شاخص مهم استاندارد عسل ایران است.
   از شما بابت ثبت دیدگاهتون متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو مطالب
جدیدترین محصولات
عضویت در خبرنامه
فروشگاه
وبلاگ
خانه