دلایل استفاده از گرده گل چیست - چرا از گرده گل استفاده کنیم- مزایای استفاده از گرده گل - هفت گل - عسل طبیعی - عسل خوانسار - عسل شاهین شهر - عسل اصفهان - عسل هفتگل

دلایل استفاده از گرده گل چیست؟!

در این مقاله از عسل هفت گل می خواهیم با گرده گل آشنا شویم و دلایل استفاده از گرده گل، خواص، فواید و مضرات و نحوه استفاده از آن را بررسی کنیم. لطفا با ما همراه باشید.

دلایل استفاده از گرده گل چیست؟

گرده گل دانه های بسیار ریزی هستند. هر دانه گرده در واقع یک سلول نر گیاه است که دربردارنده‌ی مواد لازم برای تلقیح سلول‌های ماده‌ است که باعث تولید مثل گیاه می‌شود.

گیاهان با تولید شهد برای حشرات مختلف، به ویژه زنبورعسل، آنها را به سمت خود می‌کشند. گرده‌های گل پس از نشستن زنبور روی گل به پاها و پرز‌های بدن زنبور می‌چسبند و زنبور با جابجایی و نشستن بروی گل‌های دیگر آن‌ها را پخش می‌کند.

هنگامی که زنبور بر روی گل‌ها می‌نشیند، گرده‌ها به پوشش کرک مانند بدن آن‌ها می‌چسبند، سپس زنبور با مالیدن پاهای خود که حالت شانه مانند دارد به سر و صورت خود این گرده‌ها را جمع می‌کند و با مخلوط کردن آن با شهدی که جمع‌آوری کرده آن را به صورت توده‌ای در آورده و در پشت پاهای خود که حالت سبد دارد ذخیره می‌کند و آن را به کندو می‌برد.

گرده زنبور عسل (به انگلیسی: Bee pollen) به صورت تکه‌ها یا دانه‌هایی کروی پر از گرده‌های گل است که توسط زنبور عسل کارگر بسته‌بندی شده و به عنوان منبع غذایی اولیهٔ کندو نگهداری و استفاده می‌شود. ترکیب این دانه‌ها شامل قندهای ساده، پروتئین، مواد معدنی و ویتامین‌ها، اسیدهای چرب و درصد کمی از اجزای دیگر است.

شکل ظاهری و طعم گرده گل

همانطور که گفتیم زنبور عسل گرده‌هایی که به بدنش چسبیده را به شکل گلوله‌های کوچکی در پشت پای خود ذخیره می‌کند. رنگ گرده گل بسیار وابسته به گلی است که زنبور گرده را از آن آورده است. به همین دلیل گرده گل معمولا در رنگ‌های مختلفی مثل زرد، نارنجی، سبز، قهوه‌ای و قهوه‌ای تیره به کندو می‌رسند.

طعم گرده نیز مانند رنگ آن بسیار به منبع گرده وابسته است و ممکن است طعم گرده‌های یک منطقه با منطقه‌ی دیگر متفاوت باشند. اما به طور کلی طعم گرده گل تلخ و کمی شیرین است.

دلایل استفاده از گرده گل چیست - چرا از گرده گل استفاده کنیم- مزایای استفاده از گرده گل - هفت گل - عسل طبیعی - عسل خوانسار - عسل شاهین شهر - عسل اصفهان - عسل هفتگل

خواص درمانی و دلایل استفاده از گرده گل :

1. اثرات آنتی اکسیدانی گرده گل

همانطور که می‌دانید مواد اکسیداتیو ( اکسید کننده) همواره موجب بروز برخی از بیماری‌ها مزمن و فرساینده مانند انواع سرطان‌ها، آب مروارید، آرتورز مفاصل و اختلالات سیستم‌ عصبی می‌شوند. مواد آنتی اکسیدان (ضد اکسید) مولکول‌هایی هستند که سرعت اکسید شدن را کاهش می‌دهند و باعث می‌شوند این بیماری‌ها رخ ندهند.

گرده دارای مواد آنتی اکسیدان مختلفی است که بسته به نوع گیاه و حتی منطقه‌ی برداشت می‌تواند متفاوت باشند اما به هر روی، این ماده می‌تواند رادیکال‌های آزاد را از بین ببرد و از بروز بسیاری از بیماری‌های مزمن در بدن جلوگیری کند.

2. گرده و تورم خوش خیم پروستات

یکی از مهمترین کاربرد‌های گرده در پزشکی، اثر پیشگیرانه و درمان کننده‌ی بیماری‌های مربوط به پروستات است. التهاب پروستات نوعی بیماری است که در نتیجه‌ی آن شخص دچار تکرر ادرار شده و دفع ادرارش همراه با درد در ناحیه شکم و مثانه است.

التهاب پروستات معمولا در مرد‌ها و در سنین بالا شایع است و اغلب درمان‌های معمول مانند مصرف آنتی‌بیوتیک تاثیر چندانی بر آن ندارد. مصرف مدوام گرده نه تنها می‌تواند از بسیاری از بیماری‌های پروستات پیشگیری کند همچنین می‌توان به عنوان یک داروی مناسب برای درمان التهابات پروستات استفاده شود.

3. گرده برای درمان ضعف پیری

استفاده منظم از گرده می‌تواند باعث تنظیم گردش خون و در نتیجه‌ی آن افزایش قدرت جسمی و فکری در افراد مسن شود. گرده با دارا بودن مقادیر فراوانی از پروتئین و کربوهیدرات می‌تواند به عنوان یک ماده پرانرژی و مفید در درمان ضعف پیری باشد.

همچنین مواد معدنی موجود در این ماده می‌تواند از آسیب‌های دوران پیری مانند ساییدگی مفاصل و پوکی استخوان جلوگیری کند.

4. موثر در درمان برخی بیماری‌های عصبی

ضعف اعصاب و برخی از انواع افسردگی معمولا به خاطر ضعف عمومی بدن اتفاق می‌افتد. گرده با دارا بودن مواد مغذی فراوان می‌تواند برای درمان برخی از بیماری‌های اعصاب مفید باشد.

گفته می‌شود استفاده از گرده به مدت یک هفته باعث می‌شود افراد کمتر عصبی شوند و بهتر و شادتر به زندگی خود ادامه دهند.

دلایل استفاده از گرده گل چیست - چرا از گرده گل استفاده کنیم- مزایای استفاده از گرده گل - هفت گل - عسل طبیعی - عسل خوانسار - عسل شاهین شهر - عسل اصفهان - عسل هفتگل

5. اثر گرده بر آنمی (کم خونی)

آنمی یکی از انواع کم‌خونی است. در این نوع از کم خونی، تعداد گلبول‌های قرمز خون کاهش می‌یابد. نتایج به دست آمده از آزمایش بر روی خرگوش‌ها نشان می‌دهند که مصرف گرده گل موجب تعدیل گردش خون و تعداد گلبول‌های سفید و همچنین گلبول‌های قرمز می‌شود.

نتایج حاصل از پژوهش‌های دیگر نشان می‌دهد که مصرف گرده باعث بهبود نوع دیگری از کم خونی که در اثر فقر آهن اتفاق می‌افتد نیز می‌شود. این نشان می‌دهد که مصرف گرده جذب گوارشی آهن را افزایش می‌دهد.

6. کاهش ریسک بیمارهای قلبی و کاهش کلسترول و چربی خون

بیماری‌های قلبی یکی از علت‌های شایع مرگ و میر در سراسر دنیا است. از طرفی هم چربی خون بالا و هم کلسترول بالا ریسک بیماری‌های قلبی را به شدت افزایش می‌دهد.

نکته قابل توجه این است که مطالعات نشان می‌دهد که گرده گل زنبور عسل ممکن است این عوامل خطر را به طور چشمگیری کاهش دهد.

این مطالعات نشان می‌دهد که عصاره گرده گل می‌تواند سطح کلسترول به‌ویژه کلسترول‌های بد LDL را کاهش دهد. همچنین در افرادی که دچار گرفتگی رگ‌ها شده‌اند، مکمل گرده گل می‌تواند با کاهش سطح کلسترول باعث بهبود این افراد شود.

از سوی دیگر آنتی اکسیدان‌های موجود در گرده گل می‌تواند از لیپیدها در برابر اکسید شدن محافظت کند. زمانی که لیپیدها اکسید می‌شوند در کنار یکدیگر تجمع می‌کند و باعث انسداد رگ‌های خونی می‌شوند که این می‌تواند یک خطر جدی برای قلب باشد.

۷. ممکن است باعث تقویت عملکرد کبد شود

کبد انسان یکی از اندام‌های حیاتی است که وظیفه پاکسازی خون از سموم را دارد. مطالعات نشان می‌دهد که گرده گل زنبور عسل ممکن است توانایی سم‌زدایی کبد را افزایش دهد.

گرده گل، دفاع آنتی اکسیدانی کبد را در برابر سموم افزایش می‌دهد و مواد زائد بیشتری همچون دی آلدئید و اوره را از خون حذف می‌کند. همچنین نشان داده شده است که آنتی اکسیدان‌های موجود در گرده گل کبد را در برابر آسیب‌های ناشی از مصرف دارو‌های مختلف محافظت می‌کند.

۸. خواص ضد التهابی گرده گل

گرده گل به طور سنتی برای کاهش التهاب و تورم مورد استفاده قرار می‌گرفته است. خواص ضد التهابی گرده گل به حدی است که اثرات ضد التهابی آن را با چندین داروی ضد التهابی غیر استروئیدی مانند فنیل بوتازون، ایندومتاسین، آنالژین و ناپروکسن مقایسه می‌کنند.

گرده گل حاوی چندین ترکیب است که می‌تواند انواع التهاب و تورم را کاهش دهد از جمله آنتی اکسیدان کوئرستین که مانند اسید آرشیدونیک باعث کاهش تولید اسیدهای چرب امگا ۶ التهابی می‌شود.

دلایل استفاده از گرده گل چیست - چرا از گرده گل استفاده کنیم- مزایای استفاده از گرده گل - هفت گل - عسل طبیعی - عسل خوانسار - عسل شاهین شهر - عسل اصفهان - عسل هفتگل

۹. ممکن است به بهبود زخم و جلوگیری از عفونت کمک کند

همانطور که گفتیم گرده گل دارای خواص ضدالتهابی و آنتی اکسیدان ویژه‌ای است که به همین دلیل می‌تواند به بدن شما برای بهبود زخم ها کمک کند.

به عنوان مثال مطالعات نشان داده است که عصاره گرده زنبور عسل مانند سولفادیازین نقره، یک استاندارد طلایی در درمان سوختگی و زخم‌های ناشی از سوختگی است با این تفاوت که عوارض جانبی کمتری دارد.

همچنین خواص ضد میکروبی گرده گل ممکن است از زخم‌ها در برابر انواع عفونت‌ها که باعث کند شدن درمان زخم می‌شود جلوگیری کند و روند بهبود و ترمیم بافت آسیب دیده را تسریع کند.

۱۰. باعث کاهش علائم یائسگی مانند گُر گرفتگی می‌شود

یائسگی که نشان توقف قاعدگی در زنان است، اغلب با علائم ناراحت کننده‌ای همچون گرگرفتگی، تعریق شبانه، تغییرات خلق و خو و اختلالات خواب همراه است.

مطالعات نشان می‌دهد که گرده گل می‌تواند علائم یائسگی را کاهش دهد.

بر اساس یک مطالعه که بر روی زنان یائسه انجام شد، نشان داده شد که ۶۵ درصد زنانی که مکمل گرده گل مصرف کرده‌اند گرگرفتگی کمتری تجربه کرده‌اند و به طور کلی خواب بهتر، کاهش تحریک پذیری، کاهش درد مفاصل و افزایش سطح انرژی را تجربه کرده‌اند.

خواص گرده گل برای بدنسازی چیست؟

گرده گل برای بدنسازی، به‌عنوان یک ماده تقویتی خوب و بدون ضرر شناخته شده است که خاصیت سم‌زدایی دارد. این ماده با کمک به بهبود عملکرد کبد به سلامت افراد کمک می‌کند. خواص گرده گل برای بدنسازی به دلیل تمام فواید مثبتی است که در این فرآورده طبیعی جمع شده‌اند. آمینواسید موجود در گرده، سلول‌های چربی رو حل می‌کند و باعث افزایش متابولیسم بدن می‌شود.

مصرف دو قاشق غذاخوری گرده گل در طول روز ویتامین‌ها و مواد مغذی زیادی را به بدن منتقل می‌کند. گرده گل برای بدن سازی لازم است. به‌طوری‌ که از جمله آن‌ها باید به پروتئین فراوان، کربوهیدرات‌ها، پتاسیم، کلسیم، منیزیم، روی و آهن اشاره شود.

خواص گرده گل برای بدنسازی به همین جا ختم نمی‌شود. این ماده به خاطر داشتن ویتامین های A و B و خانواده پر جمعیت B کمپلکس برای تقویت پوست هم موثر است.

دلایل استفاده از گرده گل چیست - چرا از گرده گل استفاده کنیم- مزایای استفاده از گرده گل - هفت گل - عسل طبیعی - عسل خوانسار - عسل شاهین شهر - عسل اصفهان - عسل هفتگل

یکی از دلایلی که ما به افراد ورزشکار می‌گوییم گرده گل برای آن ها بسیار خوب است و از آن استفاده کنند، عوارض جانبی کم آن است. بهتر است آن‌ها از گرده گل به جای مکمل‌های موجود در بازار استفاده کنند، زیرا عوارض مکمل‌ها بسیار خطرناک است. مکمل غذایی گرده گل هیچ عوارضی ندارد. در برخی شرایط خاص امکان دارد عوارضی را از خود نشان دهند که این‌قدر جدی نیست.

این در حالی است که مکمل‌های شیمیایی سرشار از عوارض جانبی هستند که باعث بروز برخی مشکلات جدی در بدن ورزشکار می‌شود. شما نیز بسیاری از ورزشکاران معروف را در بدنسازی می‌شناسید که بعدها در سن میان‌سالی دچار بیماری‌های لاعلاج می‌شوند.

گرده گل یک مکمل غذایی فوق‌العاده‌ای برای بدنسازی هستند که می‌توانند نیاز خود را به مواد معدنی، ویتامین، پروتئین و انرژی را تأمین کنند. به به‌خاطر همین علت است که توصیه می‌کنیم تا جایی که امکان دارد از گرده گل به جای مکمل‌های شیمیایی استفاده کنید همچنین این ماده برای افزایش انرژی بدن شما از یک نوشابه انرژی زا هم بهتر عمل می‌کند.

همچنین دلایل استفاده از بره موم را بخوانید

مضرات مصرف گرده گل طبیعی

اگر چه مصرف گرده گل برای همه افراد بی‌خطر است و فواید سلامتی زیادی برای آن‌ها دارد، اما مانند هر فرآورده طبیعی دیگری ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی در بعضی از افراد شود.

بهتر است در ابتدا برای اطمینان از عدم حساسیت به گرده گل مقداری کمی از آن را در حدود یک سوم قاشق چای خوری و حتی کمتر مصرف کنیم و اگر حساسیتی مشاهده نکردیم هر روز کمی به مقدار آن اضافه کنیم تا به مقدار دلخواه خودمان برسد.

  • افرادی که آلرژی فصلی دارند ممکن است به این ماده نیز حساسیت داشته باشند و برای آن‌ها ایجاد مشکل کند.
  • همچنین کسانی که دارای ناراحتی‌های تنفسی همچون آسم هستند بهتر است قبل از مصرف حتما با پزشک خود مشورت کنند.
  • در صورت مشاهده حساسیت بعد از مصرف گرده گل حتما مصرف آن را قطع کرده و به پزشک مراجعه کنید.
نظرات شما عزیزان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو مطالب
جدیدترین محصولات
عضویت در خبرنامه
فروشگاه
وبلاگ
خانه